SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Välkommen till vår hemsida!
Judoklubben Budo bildades 1961 och är en av Sveriges äldsta judoföreningar. Vi finns i f.d. Lillhagsskolan på Gamla Lillhagsvägen 128 samt i Eriksberg där vi tränar i Herrgårdsskolans gymnastiksal. Vi bedriver tränings- och tävlingsjudo för barn, ungdomar och vuxna.

Vision:

Judoklubben Budo skall vara den mest attraktiva och ledande judoklubben för alla!

Sommarträning på Judoklubben Budo
2023-06-05 10:41
Delar av gänget som tränade förra året

Judoklubben Budo kommer samma som förra året erbjuda sommarträning för barn. Detta eftersom alla familjer inte reser iväg på semestern, speciellt inte i juni. Vi kommer att erbjuda sommarträningen för klubbens medlemmar men även för andra barn på Hisingens som vill testa på att träna Judo. Som ni vet så är det ju viktigt att våra barn får aktivera sig. Målgruppen för träningarna kommer att vara ca 7 – 14 år.

Vi arrangerar träningarna ihop med Göteborgs Stad Hisingen så träningen är kostnadsfri. Platserna är begränsade så först till kvarn gäller.

Träningen kommer att ha fokus på att ha roligt och mycket aktivitet. Träningarna kommer att ledas av våra ungdomstränare i klubben. Vi har lagt start av sommarträningarna efter ordinarie termin slutar den 9:e juni och till slutet av juni. Träningarna är planerade till följande tider:
Måndag 12:e juni kl 17:30-19:00
Onsdag 14:e juni kl 17:30-19:00
Måndag 19:e juni kl 17:30-19:00
Onsdag 21:e juni kl 17:30-19:00
Måndag 26:e juni kl 17:30-19:00
Onsdag 28:e juni kl 17:30-19:00

🏠 Plats: Vår dojo på Gamla Lillhagsvägen 128

Träningarna är så kallade ”öppna träningar”, ni kan medverka på alla om ni vill eller om ni har förhinder vid några så gör det inget. Om ni har någon kompis eller granne som vill testa på Judo så är detta ett perfekt tillfälle👫. Om ni känner någon som ni tycker ska vara med, skicka i så fall bara vår information vidare eller kommentera nedan. Ni får gärna dela vårt inlägga vidare i ditt nätverk.

Alla som skall vara med och träna måste vara anmälda.
OBS! Gäller endast nya medlemmar. Befintliga medlemmar har fått inbjudan via mail. Nya medlemmar anmäler sig genom länken:
https://www.jkbudo.se/form/?ID=208141
Vid frågan ”Vilken grupp vill du anmäla dig till?” välj: Sommarträning
Vi tycker att detta skall bli jätteroligt. Ni är varmt välkomna till vår sommarträning!

Mvh Tränarna på Judoklubben Budo 🙋‍♀️🙋‍♂️

Skol RM och Judofestivalen
2023-06-03 13:57
Gänget i Lindesberg. Bild: Roland Fällberg

Då har vi summerat alla bilder från Skol RM och Judofestivalen!
En fantastiskt rolig helg som innehöll allt vad ett läger skall innehålla🥋🌞🏊‍♀️ Stort grattis till bra matcher, ni som var med och tävlade på Skol RM!👏👏🏆

Alla bilder finns i bra upplösning här på vår hemsida, klicka på "Bildgalleri" 📸

Framgångar på Nordiska Mästerskapen i Norge
2023-05-16 19:51
Nordisk Mästare Veteran +100: Holger Lindström
Flera lärdomar tar vi med oss hem
 
Resultat:
Holger Lindström Guld
Zander Ralevski Oplac
Said Hasuna Oplac
Göteborgs SM-vinnare hedras med en fest!
2023-05-14 21:06
Göteborgs SM-vinnare hedras med en fest!
Göteborgska idrottare som skrivit in sig i historieböckerna som SM-vinnare under 2022 firas då idrotts- och föreningsnämnden bjuder in till hyllningsfest.
 
Elin Mällo från JK Budo var en av 70-talet göreborgska idrottare som ikväll intog Börsen vid Gustaf Adolfs torg.
 
Medföljande gäst och representant från Budo var Clara Fällberg som tog SM-brons.
 
”…De hyllas för sina guldmedaljer i svenska mästerskapstävlingar under 2022. Genom sina prestationer lyfter de Göteborg som idrottsstad och inspirerar fler till idrott och fysisk aktivitet.
De svenska mästarna representerar 23 föreningar i allt från golf och karate till tyngdlyftning och fotboll.
 
Hyllningsfesten som är ett årligt evenemang firar 30-årsjubileum i år.”
 
Utdrag från Göteborgs stads hemsida.
Fina framgångar på Hajime Cup i Varberg
2023-05-13 20:35
Axel och Yusif från JK Budo

Många Judotävlingar den här helgen. Ett gäng från Budo var på nybörjartävlingen Hajime Cup i Varberg. 

 

Kion och Adeem gjorde fina matcher och mötte bra motstånd. Pedro fick verkligen övermäktigt motstånd, men bestämde sig att kämpa vidare. Han gjorde dagens mesta "mentala krigandet" så även om inte matcherna gick hans väg så visade han på exceptionell tuffhet.

 

Havanna fick också ordentlig motstånd, och landade härlig o-goshi! Yusif var en ångvält i greppning och skruvstäds-kesa-gatame avslutningar!

 

Axel gjorde hiza-guruma med stor "wow-faktor" från publiken och fick möta Karl den store från Stenungsund där båda satsade på sina guldkast, Karl tog hem det men axel imponerar i hiza-guruma/Yoko otoshi.

 

Coach på plats var Peter Sundin. 

 

En riktigt bra dag för Budo i Varberg! Bra kämpat alla som var med.

 

Placeringar:
Kion Guld
Adem Guld
Havana Guld
Yusif Guld
Axel Silver
Pedro Brons
Reportage om vår fallträning i Tidningen Backa/Kärra
2023-05-13 20:33
Vad kul att Tidningen Backa / Kärra uppmärksammar vår satsning för fallträning för äldre
Vill ni läsa tidningen så kan ni klicka på länken nedan:
Trevlig läsning
Reportage om Judoklubben Budo i Hallå tidningen
2023-05-13 20:31
Ett fint reportage om Judoklubben Budo i Hallå tidningen!
Klicka på länken för att läsa tidningen online
Reportaget om Budo är på sidan 6
Härlig helg i "Trollywood"!
2023-05-13 20:27
Våra veteraner på prispallen
I helgen gick den fina tävlingen Trollträffen i Trollhättan. På grund av resor, sjukdom, osv. så ställde vi upp med något färre i vårt lag än vanligt. Trots detta blev det en kalashelg i Trollhättan Våra U13 var verkligen på hugget och kämpande fantastiskt bra på mattan. Det tog med sig många fina placeringar hem till Hisingen
 
Något senare på eftermiddagen var det dags för våra seniorer och veteraner att inta mattan. De imponerade med kampanda och fina kast Extra kul att se Viktor Ansund tillbaka på tävlingsmattan i veteranklassen efter många års uppehåll. Ett bra bevis på att man inte blir för gammal för att tävla i judo Tre guld och ett brons fick grabbarna med sig hem. Snyggt jobbat!
 
Coacher var Johan Källström, Thomas Källberg och Roland Fällberg.
På domarsidan hade vi Fredrik Mällo som dömde på tävlingsmattorna samt Charlie Bengtström som var supervisor för hela tävlingen. Mycket bra jobbat, båda två!
Vi blev 7:e bästa klubb av 36st startande, och även bästa klubb från Göteborg. Härligt kämpat alla som var med och bidrog till detta fina resultat.
 
Extra stort grattis till Alvin Wendel som gjorde tävlingens snabbaste Ippon av 410 startande, på endast 5 sekunder!
 
Helgens fina resultat:
Viktor Ansund Guld
Peter Sundin, Veteran Guld
Peter Sundin, Senior 4:e plats
Holger Lindström, veteran Guld
Holger Lindström, senior Brons
Danni Cenanovic Guld
Alvin Wendel Silver
Ronja Källström Silver
Enya Johansson Brons
Haylie Stockman 4:a
Axel Rehngren 4:a
 
Fler bilder från helgen tävlingen hittar ni Bildgalleriet HÄR
JK budo fortsätter sin satsning inom falltrygghet för äldre!
2023-05-09 10:07
I helgen genomfördes riksfortutbildning inom Judo4Balance i Göteborg. Självklart var vår certifierade instruktör Rolf Westlund på plats och fick ta del av det senaste inom området samt förnya sin licens. Bra gjort Rolf. Vi ser fram emot nya grupper inom kort.
 
Anmäl ert intresse på vår hemsida under ny medlem.
 
Sponsorer